קרדית אבק הבית

קרדית אבק הבית נחשבת לדיירת קבע בהרבה בתים וגורמת לדיירים להתגרד ולהתעטש ללא הפסקה. קרדית אבק הבית אמנם בלתי נראית לעין, אך אפשר להפטר ממנה בכמה צעדים יעילים של ניקיון. הדבר נשמע כמו סרט אימים אך מסתבר שהוא חלק מחיי היום יום שלנו.

קרדית אבק הבית חרק מיקרוסקופי שחי בסביבתנו בעיקר במקומות חמימים מאובקים ולחים וגורם לנו לתופעות אלרגניות שונות. מדובר בקרדית אבק הבית שחיה בין ספרים (בעיקר ישנים), מתנחלת בתוך שמיכות הפוך והצמר, נחבאת בתוך הספות, ונתלית על מעילי החורף שלנו שנחים במשך הקיץ בארון הסגור.

המזון של קרדית אבק הבית הוא קשקשי העור שלנו שנמצאים בשפע בכל הבית, ובמיוחד בתוך המצעים והבגדים. בארץ, נפוצה קרדית אבק הבית בעיקר באזורי שפלת החוף, בשל הלחות הגבוהה והחום השוררים במיקום הזה שנחשבים כתנאים טובים במיוחד לגידולה. עם זאת, אנשי ההר אינם פטורים מהצרה וגם במקומות יבשים וקרירים יותר הקרדית אורבת לכולנו.
אז מה מרגישים דיירי הבית שהקרדית מצויה בו? קרדית אבק הבית מפרישה הפרשות שמעוררות תגובה אלרגית כמו גירוד בעינים, גירוד באף, התעטשויות, שיעול, נזלת, גירויי עור ועוד. יש לציין כי תופעות אלרגיות כאלו, נגרמות גם מפריחה של עצים שונים במיוחד בזמן האביב אך האלרגיה לקרדית אבק הבית, נחשבת כאלרגיה השכיחה ביותר.

מכיוון שקרדית אבק הבית כה זעירה, נדמה שאי אפשר להילחם בה, שהרי קשה להלחם באויב בלתי נראה. לכן, העיקרון במיגורה נעוץ במאבק כמעט יומיומי שאמור בעצם למנוע את הימצאותה בבית.
 
ידוע שקרדית אבק הבית רגישה לשינויי טמפרטורה קיצוניים: היא אינה מתקיימת בחום של מעל ל-60 מעלות צלזיוס, או מתחת ל-5 מעלות צלזיוס. לכן, מומלץ לכבס את המצעים, הבגדים, השמיכות וכל מה שבא במגע עם הגוף, ב-60 מעלות, ולבצע סיבוב של לפחות שעה במכונת הכביסה.
 
קרדית אבק הבית שונאת שמש לכן לפני שלובשים בגד שהיה מאוחסן זמן רב יחסית, רצוי לאוורר אותו בשמש, ולהניח עד כמה שניתן את מצעי הלילה והשמיכות על אדן חלון הפונה לשמש.
 
קרדית אבק הבית לא מסוגלת להיאחז היטב במשטחים ולכן ניתן לנער אותה ממקום מושבה. לכן, כדאי לנער את המצעים ואת הבגדים לפני שלובשים אותם.
 
קרדית אבק הבית  אוהבת שטיחים, ולכן מומלץ לשאוב אותם בשואב אבק עם עוצמה גבוהה ולחבוט בהם עד שתצא נשמתה של הקרדית שנאחזה בהם. כמו כן, רצוי גם לשאוב פעם בשבועיים את המזרונים. יש שואבים מיוחדים ששואב אבק מיוחד בעל עוצמה שנלחמת בקרדית, אך גם אם אין לכם אחד כזה בבית שאיבה שבועית עשויה לעזור במיגור קרדית אבק הבית. מי שעומד לרכוש שואב אבק, חשוב לבדוק שהעוצמה חזקה דיה כדי לשאוב את החיידקים המקרוסקופיים.
 
אם יש מישהו בבית שסובל מאסטמה או מאלרגיות קשות לאבק שכוללות התעטשויות, גירודים, שיעול, קוצר נשימה, ועוד תסמינים מסוג זה, מומלץ שהחדר בו הוא שוהה ולן יהיה נטול שטיחים או וילונות. במקרה זה- כמה שפחות בדים - יותר טוב.
 
מומלץ לשאוב לפחות פעם בשבוע את הספות והכורסאות המרופדות בבד, ולהיפרד מכריות העטופות בבדים שאינם סינטטיים לטובת בדים סינטטיים, אותם קרדית אבק הבית מתעבת.
 
חשוב לאבק את הספרים בספריה מידי כמה שבועות, במיוחד אם היא מכילה גם ספרים ישנים. איך מאבקים מבלי להתעסק עם זה שעות ארוכות? פותחים שני ספרים באמצע ומכים זה בזה, בזהירות, על מנת שהספר לא יתפרק.
 
קרדית אבק הבית נאחזת בחוזקה בסיבי הטקסטיל. במידה ויש בבית בגדים ישנים שמחכים שתרדו במשקל כבר שנים רבות, זה הרגע להיפרד מהם. ככל הנראה אריגים אלו משופעים בקרדית.
 
מקום נוסף בו אורבת לנו הקרדית הוא ברכב הצובר אבק מבלי שנרגיש. רובנו לא מקפידים על הנקיון הפנימי של הרכב, אבל שם מצטבר האבק ועמו הקרדית. זה אומר שלפחות כמה פעמים ביום אנחנו נושמים אויר מזוהם בהפרשות של המיקרוסקופית הזו. לכן, מומלץ לנקות את הרכב באמצעות שואב אבק, להצליף בשטיחונים ולנקות משטחים באמצעות מגבונים לחים או סמרטוטים טבולים בחומר ניקוי.
 
במידה וכל הפעולות המונעות לא סייעו בהרחקת הקרדית, כדאי לקרוא לבעל מקצוע, מדביר - לטיפול מיוחד בנושא. כמו כן, כיום ניתן לרכוש חומרי ניקוי שאמורים להמעיט את הימצאותה באמצעות ריסוס על שטיחים ומזרנים.
מעוניינים במידע נוסף?שלחו פרטים ונחזור אליך בהקדם
שם *
מייל
טלפון *
הערות