שאלות ותשובות

מהי קרדית אבק הבית?
קרדית אבק הבית (Dermatophagoides Pteronyssinus) הינה ייצור מקרוסקופי המצוי במרחב המחיה בו מצוי האדם וניזון מקשקשי עור האדם. לקרדית מחזור חיים של 10 שבועות לנקבה ו 3-4 שבועות לזכר, במהלך מחזור חייה, מייצרת קרדית, הפרשות בהיקף של פי 200 ממשקל גופה משאירה אחריה כ- 60 צאצאים.
הפרשות קרדית האבק הם אלרגנים נפוצים אשר מגיעים למערכת הנשימה בעיקר בשעות השינה וגורמים לאנשים הרגישים לכך לתופעות אלרגיות כגון התעטשות, נזלת, עפעפיים נפוחים, פריחה ועוד. 
ישנם מחקרים המוכיחים את הקשר בין אסטמה, לנוכחות של קרדית האבק ולתופעות אלרגיה לאלרגן זה.

בשעות העבודה אני חש עייפות חוסר חיוניות וצורך עז לצאת לנשום אוויר צח. ממה נובעת התופעה?
במידה שהינך עובד בבניין משרדים בחלל ללא אוורור טבעי, ייתכן שהבניין בו אתה עובד, "סובל" מתסמונת הבניין החולה (Sick Building Syndrome). ראשית עליך לבדוק אם אתה היחיד שסובל מתופעה בסביבת העבודה או שהתופעה נפוצה בקרב עובדים נוספים.
ככל שהתופעה נפוצה  יותר, כך גדלה הסבירות כי ישנה בעייה באיכות האוויר התוך-מבני שאתה וחבריך נושמים במקום העבודה. 
על פי מחקרים ובדיקות שנעשו בין השאר ע"י המרכז  למחקר ומידע של כנסת ישראל, עולה כי שיעור גבוה מאד של המבנים בישראל סובלים מ"תסמונת הבניין החולה". שהייה מוגברת במבנה כאמור, מסבה לשוהים בבניין, נזק בריאותי ובוודאי פוגעת באיכות חייהם ובפריון עבודתם.
הסיבה לתופעה נגזרת בדרך כלל מהיעדר אוורור טבעי במבנה ומנוכחות של עובש ומקורות זיהום בתוך מערכת המיזוג  ו/או בסביבה המזינה את מערכות המיזוג באוויר נכנס.
באזורים בהם יש שטיחים מקיר לקיר ובסביבת עבודה בה מתקיימת  ישיבה ממושכת, ייתכן שקיימת נוכחות מוגברת של קרדית אבק הבית.
בנסיבות כאלה בהחלט תיתכנה תופעות של נזלת וקושי נשימתי במיוחד בקרב אוכלוסייה עם רגישות מוגברת לאלרגן זה.
זכותך כעובד לנשום אויר נקי בזמן העבודה וחובתו של המעסיק  לשמור על בריאותך בשעות בהן אתה עוסק בשירותו.
עליך לפנות למעסיק ולהסב את תשומת ליבו לבעיה ולהסביר שקיימים פתרונות טובים ואיכותיים לבעיה.
אם הצלחת לפתור את הבעיה באמצעות המעסיק  ע"י מערכות לפתרון מבני - מצוין. אולם במידה שהפתרון הכללי משתהה קח אחריות לבריאותך והשתמש בערכה הביתית  לסביבת העבודה שלך.

אני סובל מהפרעות נשימה בעיקר בשעות הלילה (מתעורר עם פה יבש ואף סתום). ממה נובעת הבעיה והאם המערכת שלכם מטפלת בבעיה?
ראשית,  נבהיר כי כל המידע באתר אינו מהווה תחליף לבדיקת רופא  וטיפול רפואי ע"פ דיאגנוזה אותה אמור לבצע רופא מוסמך. יש לזכור כי  שיעור ניכר מהאוכלוסייה (כ-30% בקירוב), סובל מאלרגיה לקרדית אבק הבית, בדרגות חומרה משתנות. מדובר בעצם באלרגיה להפרשות של קרדית אבק הבית, אשר מצויות בשפע באזורי המחיה ובעיקר באזורי השינה. \ 
בזמן שינה אנו נמצאים במצב מאוזן  ונושמים אוויר הסמוך למשטחי השינה, דווקא בסביבה זו במשטחים אלה הפרשות קרדית האבק מצויות בשפע ועל כן אם הינך נמנה עם אוכלוסייה הרגישה להפרשות קרדית האבק, הרי שבשעות השינה בהן החשיפה לגורם האלרגיה עולה, גם תופעות הלוואי של האלרגיה מחריפות. 
אין להקל ראש ולהזניח את הטיפול בבעיה מהסיבות הבאות: 
א. איכות שינה משפיעה על איכות החיים, על יכולת הריכוז והתפקוד הנגזר ממנה,  על החיוניות , מצב הרוח, הצלחה בלימודים ובעבודה ועוד. אין כל סיבה לא להשתמש בפתרון קל, בריא וזמין לבעיה.  
ב. הוכח שיש קשר ישיר בין איכות השינה למצב הבריאות הכללי - יכולת חיסונית של הגוף, שיעורי תחלואה במחלות לב וכו'. 
הוכח מדעית כי בריאוטק פרוביוטי מסייעת ומפחיתה בצורה ניכרת את החשיפה להפרשות קרדית האבק. הפרוביוטיקה שבריאוטק מפיצה ניזונה מהפרשות אלו, מפחיתה את נוכחותן ועל ידי כך מפחיתה את החשיפה לגורמי האלרגיה.

כשאני מגיע בבוקר לעבודה ו/או עם הכניסה למשרד מבחוץ, ובמיוחד בשעות הבוקר, יש ריח לא טוב. ממה נובעת הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה?
ברוב המקרים ריח רע במבנה, הוא תוצר של זיהום, עובש, טחב או ריקבון. אסור להשלים עם קיומה של אף אחת מהתופעות הללו במרחב בו אנו שוהים. 
חוש הריח שלנו, מסייע לנו להבחין בחלק חשוב ממפגעי זיהום על ידי זיהוי ריח רע. האינסטינקט הבריא שלנו הוא להתרחק ועל ידי כך אנו  שמור על בריאותנו ומתרחקים מהמפגעים. 
מערכות מיזוג האוויר ותעלות המיזוג הינן סביבה לחה וחשוכה ואינן נגישות  לניקוי יומיומי. בשל כך הן מהוות מצע נוח להתפתחות והצטברות טחב, עובש וזיהומים.
במהלך היום מתקיימת זרימת אוויר קבוע ממערכת המיזוג לדרכי הנשימה של הנוכחים אולם גם אם יש בעיית זיהום היא פחות מורגשת ובמקרים רבים פשוט מתרגלים לתופעה ו"ממשיכים לסחוב".
בשעות הלילה מערכות המיזוג כבויות והאוויר העצור במערכות ממשיך לעמוד ולצבור חלקיקי עובש אלרגנים וזיהום במשך שעות ארוכות, עם הגיע הבוקר, מתחדשת זרימת האוויר דרך המערכות ואז אותה תופעת ריח רע  ואויר מזוהם מורגשת ביתר שאת. 
מדובר  בתופעה  נפוצה  וקשה  המוכרת בעולם כ"תסמונת הבניין החולה" והיא מורגשת בעיקר במבנים המוזנים באוויר שמגיע לדרכי הנשימה דרך תעלות המיזוג.   
סביבה כזו היא מזיקה ומסוכנת לבריאות, עם השפעות ישירות ועקיפות על פריון העבודה, ערנות ואפקטיביות העובדים, היעדרויות והרגשה כללית רעה. 
ניתן וצריך לטפל בתופעה אולם חשוב לטפל בה באמצעים אקולוגיים ולא באמצעות חומרים כימיים. 
טיפול כימי בבעיה מייצר פתרון זמני לבעיה אחת ומיד חושף את השוהים במבנה לאדים של אותם כימיקלים ולסיכונים בריאותיים אחרים.

מדוע כאשר אנו מבלים בחיק הטבע, או אפילו סתם יוצאים "לשאוף אוויר", מצב הרוח עולה, ואנו סבלניים, רעננים וחיוניים יותר?
אחד הגורמים להרגשה הטובה הוא האוויר הצח שאנו מכניסים לגופינו, וכשאנו מרגישים טוב הכל טוב.
הבעיה היא שכ- 90% מהזמן איננו בחיק הטבע ואפילו לא באוויר הפתוח.
את רוב זמנינו אנו מבלים בחללים סגורים בהם אנו נושמים אויר מזגנים ומערכות  אוורור מבניות - אוויר רווי בהפרשות קרדית האבק הבית.
במקרים רבים מערכות המיזוג מהוות חממה לעובשים, זיהומים, טחב וחלקיקים אלרגניים שונים אשר מוזרמים הישר מתעלות המיזוג המזוהמות ועושים את דרכם ישירות אל דרכי הנשימה שלנו.
לאלה נוסיף ריחות רעים והפרשות קרדית האבק   אשר פוגמים באיכות הנשימה ובאיכות השינה.
כשאנו נושמים פחות טוב, אנו ישנים פחות טוב, מרגישים פחות טוב, יכולת הריכוז נפגעת ויחד איתם איכות החיים וההישגים.
אנו בבריאוטק בסיוע הפרוביוטיקה שבשימושינו, מעבירים איכות אויר מחיק הטבע לחיק המשפחה ולמקום העבודה.
מעוניינים במידע נוסף?שלחו פרטים ונחזור אליך בהקדם
שם *
מייל
טלפון *
הערות