קרדית האבק במזגנים

מאמר שפורסם בביטאון של המכון למדעי התזונה והחקלאות של אוניברסיטת פלורידה ב-2001 מציין כי מזגנים הם חממה נפלאה לעובש וחיידקים. עם הלחות והרטיבות הקיימות באופן טבעי בתעלות בעת פעולת המזגן, העובש גדל, מתפזר, מייצר נבגים ומפזר אותם ברחבי הבית. על אחת כמה וכמה בשימוש ממושך. כדי למנוע התפתחות עובש במזגן חייבים להתקיים שני תנאים – ניקוי תעלות המזגן ותיקון כל הדליפות בהן שעלולות לגרום ללחות ולכלוך. ההמלצה היא לנקות או להחליף את מסנני המזגן מעת לעת, שהצטברות הלכלוך והאבק עליהם עלולה לחדור גם לתעלות המזגן.

אז מהן ההשלכות הבריאותיות?
לפי רותם, "חשיפה מרובה לעובש בהחלט עלולה לעורר תגובות אלרגיות, במיוחד אצל אנשים שכבר סובלים מאלרגיות לקרדית האבק . זה מתחיל מתופעות קלות כמו עיטוש, נזלת, גודש באף, גרד, דמעת, ממשיך עם תפרחות עור ושיעול שמערב את דרכי הנשימה והריאות, ויכול להגיע עד פגיעה בדרכי הנשימה ובריאות, לעורר אסתמה או להחמיר אותה, או להחמיר מחלת ריאות קיימת - החמרה מסכנת חיים. לכן בכל מקרה של תגובה אלרגית חשוב לזהות את הגורם, למנוע ולטפל. "העובש יכול לעורר בעיות בדרכי הנשימה בצורה קשה או קלה גם למי שלא סובל מהן מלכתחילה, והמנגנון שלו יכול להיות לא רק אלרגי אלא גם רעלני - בשל החומרים הרעילים שמפרישים עובשים מסוימים".

ומיהן האוכלוסיות הרגישות במיוחד?
לפי רותם, תינוקות וזקנים עלולים לסבול מעובש יותר מאוכלוסיות אחרות: "דרכי הנשימה שלהם רגישות יותר, וחשיפה מוגברת לעובש, כמו לגורמי סביבה אלרגניים אחרים, עלולה לפגוע בהם עד כדי דלקת ריאות מסכנת חיים".
מעוניינים במידע נוסף?שלחו פרטים ונחזור אליך בהקדם
שם *
מייל
טלפון *
הערות